Súťaž vo varení guláša o cenu starostky

október 18, 2011 v Články od ozvaldova  |  Ziadny komentar

Druhá polovica augusta aj prvé septembrové dni ako by nám chceli vynahradiť absenciu leta. Vyše tridsaťstupňové teploty lákali k vode a do prírody. V sobotu 3. septembra vylákali mnohých Biskupičanov aj návštevníkov na 12. ročník súťaže vo varení guláša o cenu starostky na Biskupickú ulicu, pred Dom kultúry Vetvár, kde sa konal 10. ročník celomestskej výstavy ovocia, zeleniny a kvetov.

V tomto ročníku varili guláš družstvá: Arpáda Buzasiho (0,88 €), Poslaneckého klubu SDKÚ-DS – MOST-HÍD, poslanci Mestského zastupiteľstva Bratislavy (128,28 €), Zoltána Szabóa (46,70 €), Kissa Gyulu – RETTENETES EMBEREK – Hegyeshalom (79,11 €), SEHRING TEAM (27,47 €), MZ SDKÚ-DS Podunajské Biskupice (44,87 €), Anny Rigovej, ZŠ Biskupická (2,70 €), Tibora Göndöra (32,50 €), Pavla Kučeru zo Žiliny (15 €), Mikuláša Buzášiho (50,40 €), Karola Hrúzu – MO Asociácia policajtov vo výslužbe (43,16 €), Tibora Kulčára – MO Asociácia policajtov vo výslužbe (27,56 €), Ladislava Ožvalda (53,36 €), Jozefa Majlatha (11,00 €), Radovana Mravíka (76,07 €), Romana Damborského (2,70 €), Juraja Paluša (5,00 €),TUSK – futbalové družstvo – Attila Csöllei (29,71 €) a TRAMBUS HVIEZDA – futbalové družstvo – Ernest Csetei (99,13 €). Celková suma z predaja gulášov 775,60 € bude použitá na nákup kníh pre miestne knižnice. Kvalitu gulášov hodnotila porota profesionálov – kuchárov: Roman Gutléber, Reštaurácia Vetvár, Igor Kováč, Reštaurácia Rotunda a Lýdia Novotná, vedúca Školskej jedálne pri ZŠ Podzáhradná. Podľa nej najlepší guláš navarili tri družstvá a o ich poradí rozhodlo žrebovanie: Pavla Kučeru zo Žiliny, MZ SDKÚ-DS Podunajské Biskupice a Zoltána Szabóa. Všetky zúčastnené družstvá dostali diplom o účasti, tri víťazné družstvá dostali pohár a diplom a naši zahraniční hostia z Hegyeshalomu dostali plaketu a diplom za účasť.

Keď sme sa opýtali na dojmy zo súťaže starostky mestskej časti Alžbety Ožvaldovej povedala, že sa jej zdá, že z roka na rok pribúdajú nové družstvá, ktoré prídu variť guláš a že sa na tejto akcii zúčastňuje stále viac ľudí. „Vládne tu rodinná atmosféra a pohoda, všetci sa tu dobre cítia. A to je pri našom vystresovanom hektickom spôsobe života veľmi potrebné. A pre mňa naozaj nie je dôležité, kto je prvý, vážim si, že všetci prišli prispieť na dobrú vec. Organizáciu súťaže nám trochu skomplikovala doprava, presmerovaná kvôli budovaniu kanalizácie z Krajinskej ulice na Biskupickú, ale aj to sme zvládli a verím, že keď všetko po akcii spraceme, bude tu poriadok ako pred ňou.“ A tak aj bolo. O technickú prípravu akcie a o poriadok na Biskupickej ulici po nej sa postarala partia robotníkov – zamestnancov úradu: Jozef Illéš, Ladislav Rigó, Ján Puss a František Kotlár.

Pani starostka nezabudla ani na 10. ročník celomestskej výstavy ovocia, zeleniny a kvetov, ktorý sa súbežne konal v Dome kultúry Vetvár. „Krásne exponáty svedčia o dobrej úrode, som veľmi rada, že našim záhradkárom sa darí. Sú to nadšenci, ľudia ktorí žijú s prírodou a chránia ju. Pokiaľ môžeme, budeme im pomáhať tým, že im poskytneme dom kultúry na výstavu zadarmo.“

Výborná atmosféra vládla aj v partiách, ktoré varili guláše. Na podnet našej mestskej poslankyne Izabelly Jégh varili guláš aj poslanci Mestského zastupiteľstva Bratislavy, od nás ešte Milan Černý, z Ružinova Anna Reinerová, z Petržalky Tomáš Ágošton, zo Starého Mesta Sven Šovčík a z Jaroviec Jozef Uhler. A že ich guláš ľuďom chutil a radi prispeli, potvrdzuje aj najvyššia suma v súťaži – 128,28 €, ktorú získali za predaj svojho guláša. Peter Benko zo Sehring tímom varili guláš po prvýkrát. Cítia sa byť súčasťou Podunajských Biskupíc a keďže ide o dobrú vec, prišli si to vyskúšať, aby o rok už zabojovali aj o umiestnenie. Kuchár Tibor Göndör, ktorý bol minulý rok v porote, si prišiel zasúťažiť a povedal nám, že pri varení guláša dodržiava osvedčené staré receptúry, lebo prílišné experimentovanie je väčšinou na škodu. Ale zároveň, že sa mu zdá, že z roka na rok je to s kvalitou gulášov lepšie. Tibor Kulčár z Vrakune prišiel k nám s partiou variť guláš preto, aby sa stretli s kamarátmi a spoznali sa s novými a aj preto, že je tu príjemná rodinná atmosféra a dobre sa tu cítia. Ladislav Ožvald s rodinou tiež varil guláš po prvýkrát. Priženil sa k nám pred desiatimi rokmi a tak sa už cíti ako Biskupičan. Biskupice majú radi, na súťaži sa stretne rodina, zabavia sa a odteraz sa chcú zúčastniť každý rok.

Roman Damborský s partiou varil guláš po druhýkrát a v 50 litrovom kotle. Páči sa im tu, je tu veselo a dobrá zábava. Mikuláš Buzáši s partiou sú z Biskupíc a vraví, že aj keď tu už nebývajú, k Biskupiciam majú citovú väzbu a radi sa takýchto akcií zúčastnia aj v budúcnosti. Ostatné súťažiace družstvá sa doteraz zúčastnili všetkých alebo takmer všetkých ročníkov súťaže, za čo im patrí veľká vďaka. Poďakovanie za prípravu a organizáciu súťaže si právom zaslúžia aj pracovníci oddelenia školstva a kultúry miestneho úradu. Súťaž vo varení guláša je v našej mestskej časti už tradičným podujatím s výbornou atmosférou, ktoré navštevuje veľa ľudí nielen z Biskupíc, ale aj z iných mestských častí a okolia. Nechýbali tu stánky s občerstvením, sladkosťami, hračkami, kolotoč, strelnica, reprodukovaná a živá hudba Union Citygrass, pri ktorej sa ľudia dobre zabávali.

Mária Kostková

Posted in Články.

Pridaj komentár

facebook

video galéria